Jak sprawdzić czy narty domagają się serwisu?

Oto zasadnicze pytanie. Odpowiedź zaś wcale nie taka trudna. 

Metod jest kilka. Jedne – opierające się wyłącznie na własnej obserwacji, inne – na opinii doświadczonych serwisantów (po którą można się do nich udać). Jeśli krawędź jest zardzewiała albo widać na niej wgniecenia, to nie trzeba być fachowcem by stwierdzić, że  deski aż proszą się o serwis.

Aby ocenić stan ślizgu należy sprawdzić czy nie ma na nim dziur, po bliższym spotkaniu np. z kamieniami lub czy na jego powierzchni nie powstał białawy nalot świadczący o nadmiernym wysuszeniu.

Sugestywnym też może okazać się fakt, kiedy ostatni raz nasze narty i deski były oddane w czułe ręce serwisanta. Często bywa tak, że po jednym, intensywnym dniu na oblodzonym stoku krawędzie nadają się do ostrzenia. Ważne jest to zwłaszcza dla amatorów jazdy sportowej.

Trening sportowy bez dobrze przygotowanego sprzętu jest trudny, żeby nie powiedzieć, że wręcz niemożliwy. Założeniem takowego, jest zmaganie się z własnymi możliwościami, a nie z tępą krawędzią czy kiepsko przygotowanym ślizgiem.

Dla osób lubiących szybką jazdę, jednak niekoniecznie biorących udział w slalomach, zaleca się serwis co 3 – 6 dni na stoku. Dla jeżdżących rekreacyjnie – maksymalnie co 10 dni.  Początkowo takie podsumowanie może się wydać zaskakujące, jednak uczciwe stwierdzenie ile razy w sezonie zapuszczamy się na narciarskie wojaże może pokazać, że wcale nie jest to wygórowana i absurdalna liczba. Podkreślić tutaj należy też fakt, że częste ostrzenie krawędzi powoduje minimalne ich zdzieranie. Jeśli zaś narty ostrzone są rzadko, ubytki się pogłębiają i konieczne jest zeszlifowanie grubszej warstwy z całej długości krawędzi.

Warto pamiętać również, że od stanu sprzętu może zależeć bezpieczeństwo nasze i innych. W razie konieczności gwałtownego skrętu lub drastycznego hamowania – dobry stan nart i snowboardu może być nie do przecenienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *